Serwis Informacyjny o Paryżu

Zamek w Wersalu

Jedną z możliwości spędzenia wolnego czasu poza Paryżem jest wizyta w zamku krolewskim w Wersalu. Pałac pełen bogactw francuskich władców oraz ogrody, które zapraszają do spacerów niemal o kazdej porze roku. Jest to miejsce ważnych wydarzeń kulturalnych, obyczajowych oraz politycznych. To tutaj Polska odzyskała niepodległość.

werdal%20ogr.jpg
Zwiedzanie Wersalu to jak spacer śladami historii. Ta imponująca rezydencja królewska została zbudowana nakładem ogromnych środków finansowych. Bywało, że przy budowie pałacu pracowało nawet 36 tysięcy osób. Ogrom i bogactwo pałacu miał świadczyć o władzy absolutnej monarchy i potęgi Francji. Taki właśnie zamysł miał inicjator powstania tej imponującej siedziby, król Ludwik XIV. Sam władca kazał siebie nazywać królem Słońce oraz wybijać monety ze swoim wizerunkiem na tle tej gwiazdy. Posąg Ludwika XIV przywita Cię przed Wersalem, a rozmiary znajdującej się za nim budowli wprawiają w zdumienie.

wers%20zamek.jpgW południowej części pałacu zobaczysz apartamenty, w których długie lata spędziła Maria Leszczyńska. To jedna z dwóch Polek, które zostały królowymi obcego państwa. Dzisiaj spogląda ze swojego portretu na zwiedzających Wersal rodaków. Maria Leszczyńska urządzała w pałacu cotygodniowe koncerty, w ten sposób poznała młodego Mozarta. Do dnia dzisiejszego przetrwało po niej łóżko á la polonaise. Wyróżniało się tym, że baldachim okalał cały mebel i spięty był na górze pod ukrytym stelażem. Mimo, iż jej mąż był znanym ówcześnie kobieciarzem Polka urodziła mu aż 10 potomków. Kilku z jej wnuków nosiło imię Stanisław, na cześć swojego pradziadka, Stanisława Leszczyńskiego, króla Polski. Trzech z nich zostało królami Francji, a dwóch zgilotynowano. Komnaty Marii Leszczyńskiej chętnie odwiedzają Polacy, mimo upływu lat wciąż czują ducha polskości unoszącego się w pomieszczeniach, w których przebywała nasz rodaczka. Jej następczynią była ostatnia królowa mieszkająca w Wersalu – Maria Antonina.Maria Antonina urodziła w Wersalu swoje pierwsze dziecko w towarzystwie królewskiego dworu, który wtedy liczył kilkaset osób. Etykieta dworska wymagała od dworzan udziału w takich ceremoniach, jak np. poranna toaleta rodziny królewskiej. Trudno więc się dziwić, że Maria Antonina i Ludwik XV mieli spore problemy z zapewnieniem sukcesji Burbonów. 5 października 1789 roku po Marię Antoninę, posądzoną o rozrzutność, przychodzi 20 tysięczny zbuntowany tłum Paryżan. By ratować żonę, Ludwik XIV podpisuje w pałacu Deklarację Praw Człowieka i Obywatela. Następnego dnia zmuszony jest z rodziną opuścić rezydencję i nigdy już do niej nie powraca. Oboje kończą swoje życie na gilotynie. Pamiątkami po Marii Antoninie jest pałac Petit Trianon, który sobie upodobała, a także Mała świątynia Miłości oraz sztuczna wioska „hameau” z młynem i mleczarnią. Wszystko to miało odtwarzać sielankowe życie na wsi, w którym zakochana była królowa. Niestety „hameau”, znacznie odbiegał od ówczesnych realiów życia francuskich chłopów, o czym sam się przekonasz.
CHATEAU%20DE%20VERSAILLES%20(45).jpgW Wersalu znajdziesz również apartamenty zamieszkiwane przez Napoleona, który nie przepadał za tą przestarzałą rezydencją. Znacznie bardziej przypadł mu do gustu pałac Grand Trianon, gdzie wcześniej w czasach monarchii pomieszkiwały metresy królewskie Madame Pompadour i Madame du Barry. Wszystko to zobaczysz w rozległym kompleksie ogrodów i parków Wersalu.

wersall.jpg
Przez rok Wersal pełnił funkcję kwatery wojsk pruskich. W słynnej sali lustrzanej, którą trzeba bezwzględnie zobaczyć, ponieważ 18 stycznia 1871 Król Prus Wilhelm I został koronowany tam na cesarza, a Otto von Bismarck proklamował powstanie Cesarstwa Niemieckiego. Innym ważnym wydarzeniem, które miało miejsce w rezydencji dawnych królów było uchwalenie Konstytucji Trzeciej Republiki Francji 21 stycznia 1875 roku. Jednak największy wpływ na losy Europy miała działalność paryskiej konfederacji pokojowej. To w Wersalu reprezentanci 27 państw (Polskę reprezentowali Ignacy Paderewski oraz Roman Dmowski) podejmowali decyzję mającą ustabilizować sytuację na kontynencie po I Wojnie Światowej. W wyniku negocjacji 28 czerwca 1919 roku uchwalono Traktat Wersalski, na mocy którego Polska odzyskała niepodległość. W konfederacji nie uczestniczyli przegrani: Niemcy, Austro-Węgry, Bułgaria oraz Turcja. Zmuszeni byli podpisać traktat, który w życie wchodził już następnego roku. Niemcy zmuszono do demilitaryzacji, oddania części ziem (w tym Wielkopolski, Gdańska na rzecz Polski) oraz wypłacenia ogromnych reparacji państwom zwycięskim, w związku z tym, szybko popadły w kryzys ekonomiczny. Później NSDAP pod przywództwem Adolfa Hitlera obwiniała za tą sytuację wypełnianie zobowiązań Traktatu Wersalskiego, co było jedną z przyczyn wybuchu II Wojny Światowej.

wersal%20ogr.jpgNa zwiedzanie tak ogromnego kompleksu pałacowego, jakim jest Wersal, warto przeznaczyć przynajmniej jeden dzień. Na terenie Wersalu kursuje kolejka, dzięki której dostaniesz się do Grand Trianon. Jednak przy ładnej pogodzie, znacznie atrakcyjniejszy jest spacer alejkami parków i ogrodów rezydencji, pełnych rzeźb i fontann. Na szczycie jednej z nich stoi mitologiczna bogini Latona. Zamienia ona mieszkańców Lycii w żaby, karząc ich za to, że odmówili nakarmienia jej dzieci.

Do Wersalu dostać się można samochodem oraz koleją RER. Znajduje się tutaj kawiarnia, sklep z pamiątkami i publikacjami dotyczących pałacu oraz jego mieszkańców. W ogrodach odbywają się warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, a także koncerty muzyczne dla dojrzalszego widza.

Tekst : Ewa Hewelt

wróć

Adres WWW

www.chateauversailles.fr