Serwis Informacyjny o Paryżu

Komunikacja miejska

Zwiedzanie Paryża najlepiej odbyć komunikacją miejską. Pomimo ogromnej sieci dróg, obwodnicy, zwiedzanie stolicy samochodem może być uciążliwe. Problem z zaparkowaniem samochodu bądź brak miejsc parkingowych powinny Cię zniechęcić do wybrania właśnie tego środka transportu. Wiele atrakcji turystycznych znajduje się w niedalekiej odległości od siebie, można się trochę zmęczyć i podziwiać. Alternatywą może być rower, nadający się świetnie do zwiedzania stolicy i jej okolic. W mieście istnieje możliwość wynajmu roweru już za 1 euro/ na dzień. Rower oddajesz na jednej z 750 stacji zlokalizowanych w różnych częściach Paryża i to wszystko odbywa się samoobsługowo.

TRANSPORTPUBLICZNY WPARYZU (METRO, RER, BUS, TRAMWAJ)

Metro w Paryżu to najwygodniejszy i najszybszy środek transportu. Stanowi najgęstszą sieć metra na świecie. W Paryżu wystepuje 14 linii metra. Łączna długość linii kolejowej metra wynosi 200 km Metro kursuje codziennie od 5.30 do godz. 1.20 rano.

RER – Ekspresowa Kolej Regionalna, która swoim zasięgiem obejmuje o wiele większy obszar niż metro. Region obsługiwany jest przez pięć linii : A, B, C, D, E i zapewnia szybkie połączenie między Paryżem i jego przedmieściami. Godziny kursowania RER od godz. 4 do godz. 1.20. W szybkiej kolei podmiejskiej obowiązuje inny rodzaj biletów niż na metro.

Tramwaje w Paryżu
poruszają się po obwodzie miasta. Występują cztery linie tramwajowe : T1 z Saint-Denis do Noisy-le-Sec; T2 z La Défense do Issy-les-Moulineaux; T3 z Porte d'Ivry do Pont du Garigliano;T4 z Bondy do Aulnay-sous-Bois. Tramwaje kursują od godz. 4.50 do godz. 23.30.

Autobusy
- bardzo popularny środek transportu w Paryżu. Dwucyfrowe oznaczenie np. 21 posiadają autobusy poruszające się w obrębie miasta, natomiast oznaczenie trzycyfrowe np. 183 posiadają autobusy jeżdżące po przedmieściach Paryża.

BILETY
Bilety komunikacji miejskiej są do nabycia między innymi : na stacjach metra, na przystankach autobusowych (automaty biletowe), w kioskach (bureaux de tabac) oraz u kierowcy w autobusie ( za niewielką dopłatą). Skasowanie biletu odbywa się poprzez odczyt paska magnetycznego na odwrocie biletu. Różnorodność biletów sprawia wybór najlepszego rodzaju biletu W ofercie znaleźć można bilety jednorazowe, karnet 10 biletów, bilety dzienne, 5- cio dniowe, tygodniowe czy miesięczne.
Dzieci poniżej 4 roku życia podróżują komunikacją miejską bezpłatnie. Dla dzieci pomiędzy 4 a 11 rokiem życia obowiązują bilety ulgowe z 50% zniżką (demi-tarif).
Plany linii metra, RER-u, autobusów, tramwajów można nabyć bezpłatnie na każdej większej stacji metra.

CENY
Paryż i region paryski podzielone są na 6 stref ( od 1-6). Od stref uzależniona jest cena biletu. W metrze, tramwaju i autobusie obowiązuje taki sam rodzaj biletu. Inny rodzaj biletu obowiązuje dla RER - kolei podmiejskiej przemieszczającej się poza granicami miasta.


Paris Visite
Paris Visite to rodzaj biletu turystycznego. Termin ważności biletu, od 1 - 5 dni, pozwala, na korzystanie ze wszystkich środkow transportu miejskiego (metro, Rer, tramwaj, autobus). Paris Visite pozwala turystom na korzystanie z różnego rodzaju zniżek, mi.in do Panteonu (Le Panthéon); Muzeum Salvador-a Dali (Espace Dali); Opery paryskiej ( Opéra national de Paris), itd.
Cena biletu Paris Visit uzależniona jest od ilości stref (1-3 lub 1-6) na którą dany bilet obowiązuje.

wróć

Galeria

Metro Metro 14 w pelni zautomatyzowane Rowery z Paryżu Tramwaj w Paryżu

Adres WWW

www.ratp.fr